تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

نشاکار برنج در درگــــــــــــــــــز

   

  اينجا ايران است

  درگــــــــــــــــــز

  دهستان درونگر - روستاي رحمان قلي بيك

  درگز شهري در نقطه صفر مرزي ايران از توابع استان خراسان رضوي در شمال شرقي ايران با مردمي ساده زيست ، مظلوم و بدون رنگ و رياء است .

  وجود ماشين هاي نشاكار در دهستان درونگر و كلات سبب شد تا به دعوت كشاورزان محترم اين اهالي به درگز سفري كاري داشته باشم .دهستان درونگر از بخش نوخندان شهر درگز مي باشد.در دهستان درونگر به سبب وجود آب و هواي بسيار مناسب كشت و زراعت برنج در سطحي حدود 600 هكتار انجام مي گيرد . حوزه كشت برنج دهستان درونگر تا شيخ بهانلو و دهستان كلات نادر مي باشد كه در مجموع حدود  1200 هكتار مي باشد .

   

  من در روستاي رحمان قلي بيك  براي 3 روز اقامت داشتم و بسيار خوشحالم كه ماشين هاي نشاكار برنج سبب شد تا با كشاورزان عزيز اين منطقه و خانواده هاي محترم آنها آشنا شوم.زبان رایج این منطقه کرمانج می باشد به گفته اهالی ، این زبان شاخه ای از زبان کردی است .

  رقم معروف زير كشت در اين منطقه طارم و نوك سياه مي باشد.راندمان محصول در هكتار حدود 6 الي 8 تن شلتوك مي باشد .آب زراعت برنج از رودخانه درونگر تامين مي شود كه سرچشمه آن كوه هاي امام قلي و شمع خال مي باشد .از آب هاي زيرزميني براي اين منظور هرگز استفاده نمي شود . در روستاي رحمان قلي بيك يك حلقه چاه اب مشاهده مي شود كه توسط اقاي رحمان قلي رحماني براي شرب آب مصرفي اهالي اهداء گرديده است.

   

  كشت غالب اين منطقه در 40 سال قبل سيب زميني بوده ولي به دليل عدم فروش و تغيير آب و هوا ، اين محصول به مرور كشت آن حذف و زراعت برنج جايگزين گرديد.

  بر عكس استان هاي شمالي ايران (گيلان و قسمت هايي از مازندران ) در هنگام كشت و كار برنج زنان خانوار در مزارع كار نمي كنند و فقط در امر خانه داري بيشترين نقش را بعهده دارند.

  مساحي و محاسبه مساحت مزرعه در اين منطقه بر اساس واحد ريسمان مي باشد هر ريسمان 256 متر است و هر هكتار 38 ريسمان است يعني 38 ريسمان در 38 ريسمان برابر است با يك هكتار يا 10000 متر مربع.

  كارمزد يا اجرت ماشين هاي نشار برنج در اين اراضي بر اساس واحد ريسمان است يعني براي نشاكاري هر ريسمان شاليزار 2000 دستمزد دريافت مي شود.البته اجرت كارگر روزمزد در زمان زراعت برنج حدود 8000 الي 12000 تومان براي هر روز مي باشد كه به گفته اهالي معمولاً در زمان نشاكاري هر كارگر يك ريسمان در روز نشاكاري يا درو مي كنند.( يك سوم نرخ و دستمزد كارگر در مازندران و بخصوص در آمل زيرا يك كارگر نشاكار در شمال بطور متوسط 700 متر مربع را به راحتي نشاكاري ميكند).

  در منطقه نوخندان 11 دستگاه نشاكار 4 رديفه برنج وجود دارد كه بيشتر اين ماشين ها از مدل داي دونگ مي باشند هيچگونه آموزشي براي نحوه اپراتوري ، تعمير و نگهداري ، خدمات پس از فروش و لوازم يدكي و مهمتر از آن نبود تعمير كار متخصص از مشكلات بزرگ در زراعت مكانيزه اين منطقه است.

    

  مركز شهرستان درگز از آب وهواي گرم ونيمه مرطوبي برخوردار است كه بيشترين درجه حرارت در تابستان 38 درجه بالاي صفر وكمترين آن در زمستان 2درجه زير صفر است وميزان بارندگي سالانه آن 350 ميلي متر مي باشد. سرماي شديد در زمستان به حدي است كه از اواسط ماه اسفند به بعد تا اواخر مهر زراعت و كشت و كار امكان پذير است و مابقي فصولاز مزرعه هيچ گونه بهره برداري امكان پذير نمي باشد.

  برداشت برنج معمولاً با روش سنتي صورت مي گيرد و در سال جاري دروگر هاي برنج دو دستگاه وارد منطقه شده است تنها يك كمباين مخصوص برداشت برنج را در اين روستا مشاهده نمودم كه هيچ استفاده اي از آن نكرده بودند .

  مجموعاً 3 كارخانه شاليكوبي در منطقه موجود مي باشد  كه حدود 10 الي 15 سال قبل تاسيس شده اند و از سيستم هاي قديمي و سنتي خط تبديل استفاده مي نمايند به گفته كشاورزان اين روستا راندمان تبديل اين شاليكوبي ها در حدود 45 الي 50 درصد مي باشد. از سيستم خشك كن هاي بستر خوابيده استفاده مي كنند و نرخ  تبديل شالي به برنج سفيد دراين شاليكوبي ها 30 توان براي هر كيلو مي باشد.در سال گذشته يكي از اين كارخانه ها حدود 24 ميليون خريد و فروش شده بود .   

  روستاهاي اطراف درگز و عشق آباد در جوار و نزديكي همديگر قرار دارند اما به دليل امنيتي و حفاظت شديد مرزبانان ارتباط و هم انديشي زراعي بين كشاورزان دو منطقه وجود ندارد.كه اين موضوع براي خود بحث هاي گوناگوني را مي طلبد.

  متاسفانه برنج توليد شده در سال جاري در انبار كشاورزان بر روي دستشان مانده است وجاي بسي تعجب است كه تبليغات هاي اينترنتي و فروشگاه هاي اينترنتي شهرستان درگز برنج هاي هندي و پاكستاني را به مصرف كنندگان تعارف مي نمايند.باز هم براي بنده جاي تعجب است حداقل كاري كه مي توان كرد برنج با اين كيفيت مناسب مي توان به بسياري از نقاط در اطراف ايران صادر نمود .

  سيب محصول باغات و ارمغان منطقه درگز  با كيفيت بسيار بالا مي باشد

   ادامه دارد


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 23 آبان 1388 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : برنج ,منطقه ,ريسمان ,درونگر ,زراعت ,دهستان ,دهستان درونگر ,زراعت برنج ,روستاي رحمان ,برداشت برنج ,امكان پذير ,
  نشاکار برنج در درگــــــــــــــــــز

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 4 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55472
 • تعداد مطالب :149692
 • بازدید امروز :558310
 • بازدید داخلی :49861
 • کاربران حاضر :164
 • رباتهای جستجوگر:459
 • همه حاضرین :623

تگ های برتر