تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تجهيزات مورد نياز در بانك نشاء برنج

   

  بانک نشاء برنج و تجهيزات مورد نياز

  پرورش نشاء جعبه ای برنج در کشت وکار مکانیزه یکی از مشکلات خاص برای کشاورزان شالیکار در کشور ما می باشد. وجود آب و هوای ناپایدار ، مديريت آب در ابتداي فصل بهار ، تهيه خاك مناسب براي جعبه ، ضدعفوني و افزودن مواد مغذي به خاك ، پاشش صحيح بذر در هر جعبه و هزينه بالاي تهيه جعبه براي كشاورزان از جمله مشكلات كشت مكانيزه برنج است . َاخيراً به كشاورزان علاقه مند و شركت هاي تعاوني در استان هاي برنج خيز پيشنهاد ايجاد بانك نشاء برنج (توليد و توزيع نشاء سالم )ارائه شد و استقبال خوبي هم صورت پذيرفت اما نبود تجهيزات خاص اين پرو‍‍ژه سبب موانعي گرديده كه بسياري از داوطلبين از اين پروژه انصراف دهند يا سرگردان شوند زيرا بيشتر اين عزيزان اطلاعات كافي از نوع تجهيزات ندارند ضمن اينكه نبود تنوع در واردات اين تجهيزات سبب شده تا قيمت تجهيزات بانك نشاء بصورت انحصاري فقط در اختيار يك شركت در كشور قرار بگيرد به هين دليل نرخ هاي کذایی و بسيار بالاي تجهيزات سبب نگراني هايي در بين كشاورزان شده است .

  قابل ذكر است كه پروژه بسيار با ارزش بانك نشاء از جمله طرح هاي ملي و كاربردي براي كشور و برنج مي باشد زيرا سبب خواهد شد تا در آينده منافع بسيار زيادي به سيستم كشاورزي كشور ، تسهيل كشت برنج ، كاهش هزينه توليد و در نهايت افزايش درآمد كشاورز را به دنبال خواهد داشت. 

   

  ماشين خاك خردكن 

  اين دستگاه  برقي بوده و قابليت خرد كردن كلوخ هاي موجود در خاك را دارد ضمناً ريشه علف هاي هرز ، كلش هاي موجود در خاك و اجسام سخت را از خاك جدا مي نمايد و در ساعت ۲۰۰۰ كيلو خاك نرم و خرد شده را به شما تحويل مي دهد

   

  ماشين ريشك زن شالي بذري 

  اين دستگاه براي جدا كردن ريشك شالي بذري كاربرد دارد قابل ذكر استكه بعضي از ارقام شالي در ايران داراي دنباله يا ريشك در انتهاي شالي مي باشند و اين ريشك در هنگام بذرپاشي با بذرپاش در مسير موزع گير كرده و سبب توزيع غير يكسان بذر در داخل جعبه مي شود به همين منظور بهتر است تا با تهيه اين دستگاه قسمت هاي مزاحم بذر را از آن جدا نماييد.قابل ذکر است که ماشین های ریشک زن وارداتی به دلیل هماهنگ نبودن مکانیزم عملکرد این دستگاه با شالی های دانه بلند ایران سبب خرد شدن شالی و کنده شدن پوسته رویی شالی می شوند به همین دلیل در خرید نوع خارجی این دستگاه بسیار دقت نمایید. 

  دستگاه جوانه زني بذر

  دستگاه جوانه زني يا ژرميناتور در واقع حوضچه جوانه زني بذر است در اين دستگاه آب دائماً در گردش مي باشد و سبب اكسيژن دهي به آب مي شود.ضمناً به كمك المنت برقي و ترموستات مي توانيد دماي مطلوب  آب محتوي اين دستگاه را كنترل كنيد تا بذور در داخل آن بهتر و سريعتر جوانه زني نمايد.از محفظه اصلي دستگاه مي توان براي اهداف ديگر مثل سبك وسنگين كردن بذر و آب پاشي روي خاك جعبه در هنگاه بذرپاشي نيز استفاده نماييد 

  ماشين بذر پاش اتوماتيك

  سيدر يا بذرپاش عمليات خاك پاشي زيرين ، آبياري ،  بذرپاشي ، خاك پاشي روي بذر و برس كشي روي جعبه را همزمان و كاملاً اتوماتيك انجام دهد ضمناً اين دستگاه قابليت بارگيري جعبه به مسير سيدر را هم دارا مي باشد.در ساعت ۷۰۰ الي ۱۲۰۰ جعبه بذر پاشي مي شود.

   

  تاريك خانه يا گرمخانه

  پس از بذرپاشي جعبه ها در محفظه تاريك با دماي مناسب به مدت ۴۸ ساعت الي ۳ روز بايستي نگهداري شوند تا رشد گياه و ريشه به خوبي صورت پذيرد . براي اين منظور گرمخانه يا تاريكخانه مناسب ترين دستگاه مي باشد ظرفيت آن در حدود ۱۰۰۰ جعبه مي باشد و با وجود تشتك آب و المنت برقي و نصب ترموستات در آن مي توان دما و رطوبت مناسب را به بذر داد.

   

  قفسه هاي مخصوص حمل نشاء

  پس آماده شدن نشاء براي حمل جعبه هاي محتوي نشاء به مزرعه يا خزانه اصلي از قفسه هاي مخصوص حمل و نقل استفاده ميگردد ظرفيت آن بين ۱۲۰ الي ۲۴ عدد متغيير است .با بكارگيري از اين وسيله سلامت نشاء در هنگام حمل و نقل حفظ ميگردد.

  ماشين شستشوي جعبه نشاء

  پس از پايان نشاكاري و تخليه جعبه ها بايستي اين ظروف با دقت شستشو گرند تا خاك باقيمانده در بستر جعبه محل تجمع قارچ ها و آفات و بيماري نگردند شستشو با دست نه تنها با دقت و ظرافت خوب صورت نخواهد گرفت بلكه كاري مشقت زا و زمانگير در سيستم بانك نشاء مي باشد .دستگاه فوق بطور اتوات جعبه ها را با راندمان ۴۰۰ عدد در يك ساعت شستشو مي دهد. 

  كليه كشاورزان و مراكز توليد بانك نشاء برنج مي توانند از طريق تماس با اينجانب ماشين هاي مورد نياز خود را در بخش تجهيزات بانك نشاء  ، ساخت كشور ایران تهيه نمايند .

  گارانتي ماشين هاي ذكر شده به مدت يك سال

  آموزش ، راه اندازي  پس از خريد در مقصد خريدار به صورت رايگان

  تامين لوازم يدكي و خدمات پس از فروش به مدت ۱۰ سال 

   

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 12 بهمن 1388 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : نشاء ,دستگاه ,برنج ,بانك ,تجهيزات ,ماشين ,بانك نشاء ,نشاء برنج ,مورد نياز ,المنت برقي ,دستگاه جوانه ,
  تجهيزات مورد نياز در بانك نشاء برنج

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 4 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55472
 • تعداد مطالب :149692
 • بازدید امروز :559879
 • بازدید داخلی :50115
 • کاربران حاضر :171
 • رباتهای جستجوگر:478
 • همه حاضرین :649

تگ های برتر